
Izložba: 60 godina NK „Slavonija” Sladojevci
26. lipnja 2025.
Probno istraživanje – Pčelić Dakino brdo
4. srpnja 2025.Tijekom 2021. godine djelatnici Zavičajnog muzeja Slatina obavili su dva terenska pregleda na prostoru ingerencije Zavičajnog muzeja Slatina i jedno dokumentiranje zatečenog stanja u Manastiru Orahovica.
Pregleda zemljanog iskopa u Manastiru Orahovica
Dana 17. svibnja 2021. godine Zavičajni muzej Slatina zaprimio je obavijest od strane igumana manastira sv. Nikole u Orahovici gosp. Pavla da su tijekom travnja i početkom svibnja 2021. godine monasi obavili iskop uz zapadni temelj zvonika manastira bez znanja Konzervatorskog zavoda u Požegi. Ujedno je naglasio kako je na iskop reagirao pročelnik nadležnog Konzervatorskog sa sugestijom da se iskop zatrpa kako se ne bi narušila statika zvonika, a prije toga da se obavi arheološki pregled i dokumentiranje zatečenog stanja. Po zaprimanju obavijesti, dana 19. svibnja 2021. godine kustos Zavičajnog muzeja Slatina Srđan Đuričić, mag. archeol. telefonski je kontaktirao nadležni Konzervatorski odjel u Požegi s kojim su dogovorene smjernice prilikom dokumentiranja zatečenog stanja. Zbog vremenskih okolnosti i veće količine oborina, izlazak na teren je obavljen 27. svibnja 2021. godine, a dokumentiranje je obavio kustos Zavičajnog muzeja Slatina: Srđan Đuričić, mag. archeol.
Dokumentiranjem iskopa pored temelja zvonika dobiven je važan podataka o dinamici razvoja manastirskog kompleksa kao i potvrda ranijih spoznaja o prostornoj organizaciji. Iskopom su definirane strukture iz različitih građevinskih faza. Starija struktura predstavljena je u obliku temelja i temeljne stope usmjerene istok zapad u smjeru pružanja sjevernog konaka. Uloga ove strukture je nepoznata, ali dokumentirani prolaz koji je naknadno zatvoren moguće je pripadao ranijem ogradnom zidu manastira u sklopu kojeg su bila vrata, a koji je postojao na ovom mjestu prije gradnje zvonika. Na ovu stariju strukturu nasjeo je temelj i temeljna stopa zvonika koji su dokumentirani na istočnom profilu. Sam temelj zvonika raščlanjen je vratima širine 1 m koja su zatvorena većim komadima lomljenog kamena i zemlje. Vrata i temelj zvonika su istovremeni i datirani su u 1735. godinu. Ulogu vrata potvrđuje postojanje lučno zasvođenog prostora ispod zvonika, a koji je moguće vidjeti kroz rupu u podnici zvonika uz istočni zid. Slojevi koji okružuju strukture su vidljivi u južnom profilu i predstavljaju slojeve nasipavanja kompleksa.
Pregled lokaliteta Jabučik - Bašće kod Mikleuša
Dana 27. svibnja 2021. godine kustos Zavičajnog muzeja Slatina dobio je dojavu od privatne osobe iz okolice Mikleuša o aktivnostima na poziciji utvrde u obliku rušenja šume i neovlaštenog korištenja detektora metala na prostoru utvrde i oko nje. Po dojavi obavješten je nadležni Konzervatorski odjelu u Požegi u razgovoru s kojim je utvrđeno da lokacije nije pod zaštitom te su dogovorene sljedeće aktivnosti: izlazak na terena, dokumentiranje postojećeg stanja i izrada prijedloga za zaštitu lokaliteta.
Pregledom lokalitet utvrđene je postojanje dva elementa koja se razlikuju po svojoj namjeni i te smo ih podijelili na: utvrda s pripadajućim opkopom i naselje u neposrednoj blizini. Utvrda je smještena na sjevernom dijelu uzvišenja i sa svih stana je okružena velikim umjetnim opkopom i močvarni teren postojećeg potoka na sjeveru. U tlocrtu utvrda je nepravilnog četverokutnog tlocrta dimenzija 35 x 30 x 34 x 30 m unutar kojeg je zaravnati teren. Ostatci mogućih struktura posebice su dobro vidljivi na jugoistočnom uglu gdje je uočena velika količina opeke i kamena s sitnim fragmentima žbuke. Slične nakupine opeke i kamena uočene su na svim stranicama četverokuta ali u znatno manjoj količini. Neposredno uz utvrdu pronađena je veća količina pokretnog arheološkog materijala koji sugeriraju na postojanje naselja i moguće većeg objekta zidanog od kamena.
Pregled lokaliteta Zidine - Novaki
Na dojavu lokalnog stanovništva da se na položaju Zidina rade zemljani iskop za potrebe gradnje sustava navodnjavanja djelatnici Zavičajnog muzej Slatina kontaktirali su nadležni Konzervatosrski zavod i obavijestili ga o izlasku na teren s ciljem utvrđivanja postojanja arheoloških formacija na navedenom prostoru. Dana 25. studenog 2021. godine obavljen je terenski pregled istočnog dijela položaja Zidina.
Terenskim pregledom položaja Zidina pronađena je veća količina pokretnog arheološkog materijala od kojih se izdvajaju ulomci srednjovjekovne keramike. Svi ulomci pripadaju keramici grublje fakture s primjesama u sastavu i tipološki ih se može okarakterizirati kao dijelove kuhinjskih lonaca. Uz ove ulomke pronađeni su i ulomci stijenke i masivne ručke peke grublje fakture sa sitnim lomljenim kamenom u primjesama. Uz ulomke keramičkih posuda uočena je i veća količina građevinskog materijala (ulomaka opeka s tragovima vapnenog morta i kamena) koji sugeriraju postojanje građevine ili građevina izrađenih od čvrstog materijala.